Błędy początkujących najemców

Płędy początkujących Najemców

Błędy początkujących Najemców

 

W większości dziedzin życia doświadczenie zdobywamy z czasem. Jest tak również w przypadku najmu.

W prosty sposób można się jednak uchronić przed niechcianymi i bolesnymi potknięciami. Wystarczy skorzystać z doświadczenia kogoś, kto już przeszedł etap, w którym my się obecnie znajdujemy. Czy wyprowadzasz się od rodziców, wracasz do Polski z zagranicy, wyjeżdżasz za granicę, czy po prostu przeprowadzasz się w inne miejsce warto zaoszczędzić sobie kłopotu i po prostu się przygotować.

 

Do najczęściej popełnianych błędów przy najmie nieruchomości należą:

 

  • Pośpiech.

Jest złym doradcą w zdecydowanej większości dziedzin naszego życia. Znacząco wpływa na trafność podejmowanych decyzji.

Rozwiązanie: Daj sobie czas. Zacznij szukać nowego lokum możliwie wcześnie. Obejrzyj wiele ofert. Następnie, jeżeli to możliwe przejedź się i na żywo oceń te najciekawsze. Dzięki temu zwiększysz pewność siebie w rozmowach z właścicielami. Porównując ze sobą kolejne nieruchomości, będzie Ci łatwiej wybrać cechy, na które warto zwrócić uwagę przy każdej kolejnej ofercie.

 

  • Uleganie emocjom.

Emocje, czy pozytywne, czy negatywne, powinny zostawać “przed drzwiami” w momencie wejścia na teren nieruchomości. Choć to często niełatwe, to pomoże w podjęciu wyważonej decyzji.

Możemy się oczywiście znajdować w sytuacji podbramkowej, kiedy zależy nam na najmie a rynek akurat nie prezentuje zbyt dużej ilości interesujących nas ofert. Związany z tym stres może powodować, że będziemy przymykać oko na kwestie, czy niedociągnięcia, które w przyszłości mogą nam odbierać przyjemność z mieszkania w wybranym miejscu.

 

Do takich należy na przykład ujadający pies sąsiada. Szczeka, ale na pewno przestanie za chwile. A jak nie przestanie? Z pozoru zażegnany kłopot w postaci znalezienia lokum wymusi dalsze poszukiwania po niedługim czasie od wprowadzenia i jedynie zwiększy stres, frustrację i koszty.

Rozwiązanie: Słuchaj rozumu, serce jedynie niech podpowiada. Przeanalizuj plusy i minusy. Proste zestawienie za i przeciw przygotowane w tabelce może dać Ci odpowiedź i pomóc w podjęciu decyzji.

 

  • Uleganie pierwszemu wrażeniu.

Przekraczamy próg i czujemy efekt wow! W głowie słyszymy głośne TAK, to jest to!

Najczęściej nieruchomość jest wcześniej przygotowywana do zaprezentowania potencjalnym najemcom. Wszelkie uszkodzenia po poprzednim najemcy są naprawiane a całość jest przedstawiana w swoim najlepszym wydaniu. Niedociągnięcia mogą być jednak zamaskowane lub pominięte przez właściciela przez zwykłe przeoczenie. Efekty remontu robionego na szybko mogą być bardzo krótkotrwałe.

Ewentualne usterki to jedna kwestia. Drugą i ważniejszą są szczegóły dotyczące umowy, mediów, kosztów.

Rozwiązanie: Zapamiętaj pierwsze wrażenie, ale pierwszymi słowami po wejściu niech nie będą: “Biorę to”. Mając na względzie fakt, że pierwszy kontakt był bardzo pozytywny, przejdź przez listę kluczowych cech, które będą miały wpływ na Twój komfort zamieszkania.

 

  • Wyimaginowane oczekiwania

Osoby podchodzące do tematu najmu, które nie odrobiły “pracy domowej” mogą mieć mylne wyobrażenie o rynku.

Pochodzisz z bogatego domu i postanawiasz się uniezależnić? Przygotuj się zmiany. Sauna nie jest w standardzie każdego mieszkania. To oczywiście skrajny przykład, ale obrazuje punkt widzenia.

Rozwiązanie: Warto zapoznać się z tym co jest dostępne. Research online pozwoli zorientować się w ofertach na rynku najmu.

 

  • Brak podstaw

Idąc obejrzeć interesującą nieruchomość bądź przygotowany. Brak wiedzy na temat tego o co należy zapytać właściciela, jak przeprowadzić rozmowę, na co zwrócić uwagę, może spowodować, że wyjdziesz z błędnym obrazem danej nieruchomości.

Rzeczy z pozoru oczywiste mogą umknąć podczas wizyty.

Rozwiązanie: Przygotuj sobie listę pytań i rzeczy, na które chcesz zwrócić uwagę będąc wewnątrz. Dzięki temu nie umknął Ci istotne dla Ciebie kwestie.

 

  • Nie czytanie umów

W zależności od sposobu ich przygotowania, umowy potrafią być długie lub krótkie. Niezależnie od ich objętości, powinny zostać przeczytane w całości ze zrozumieniem. Wszelkie niejasności należy wyjaśnić i doprecyzować.

Rozwiązanie: Najzwyczajniej w świecie, bez żadnego poczucia pośpiechu czy poczucia presji usiądź i przeczytaj zawartość umowy upewniając się, że wszystko jest dla Ciebie jasne.

 

  • Zapominanie o mediach

Wysokość czynszu najczęściej podawana jest bez rachunków. Czasami jednak kwota podawana jest łącznie ze wszelkimi opłatami. Warto zorientować się jakiej wysokości opłaty są normą w danej okolicy. Jakie są stawki za gaz i prąd? Kto jest dostawcą internetu. Istotną jest kwestia umowy na internet. Jeżeli internet jest wzięty na właściciela, wszelkie zmiany, naprawy będą musiały odbywać się z jego udziałem, co nie zawsze może odbyć się w zadowalającym tempie.

Rozwiązanie: Pytać o wszystko. Doprecyzować kwestie opłat, tak abyśmy nie byli zaskoczeni.

Jeżeli uważasz, że należałoby wspomnieć jeszcze o innych aspektach, których przeoczenie może nieść za sobą nieprzyjemne skutki, napisz proszę w komentarzu.

 

Posted by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *